MENU

   

Jesień - czas na odpuszczenie tego co zbędne.

2017-10-05

Przybycie jesieni znaczy zmianę kierunku przepływu energii na do wewnątrz ciała (Yin), w przeciwieństwie do wiosny i lata, kiedy to mamy do czynienia z ruchem na zewnątrz (Yang). Jest to istotny zwrot w energetyce ciała i w Medycynie Chińskiej określa się go jako przejście z Dużego Yang (lata i elementu Ognia) do Małego Yin (jesieni i elementu Metalu).

Jest to okres, w którym przyroda wydaje dojrzałe owoce i nasiona, a w efekcie wycofywania swoich soków do korzeni naturalnie wysycha i odpada to co niepotrzebne. Choć liście były wcześniej niezbędne by odżywiać roślinę teraz aura się ochładza nie pozwalając na ich utrzymanie stąd ruch do wewnątrz by chronić esencję. Właśnie z racji na taką naturalną energię jesień to dobry okres na porządki wokół jak również i wewnątrz siebie. Łatwiej jest teraz zaobserwować zbędne nawyki, relacje i odpuścić je niczym liście, które już nam nie służą albo nawet ciążą. Teraz mamy oszczędzać i akumulować siły wewnątrz, a możemy się wzmocnić poprzez dłuższy sen, spacery w naturze, masaże czy relaksację. Dzięki takim działaniom można skutecznie poradzić sobie ze stanami melancholii, wzdychania i smutku (emocja Płuc), a nawet depresji, które są charakterystyczne dla tego okresu. Niestety słodycze, które chwilowo pomagają w długim okresie pogłębiają problem doprowadzając do większego zaśluzowania organizmu stąd są niewskazane. Podobnie jak zwierzęta przygotowują się do zimy spożywając i „chomikując” dary jesieni, my powinniśmy zwrócić uwagę również na zrównoważoną dietę, w której teraz może się pojawić więcej przypraw delikatnie ostrych oraz rozgrzewających, co dobrze działa na ciało pozbawiane powoli słońca i ciepła. Zauważcie, że z racji na panującą wilgoć na zewnątrz i skumulowaną wilgoć wewnątrz ciała z okresu lata (lody, nabiał, soki i ów słodycze), która teraz nie ma jak odparować pojawiają się zastoje wilgoci i stany zapalne górnych dróg oddechowych, nosa, przełyku, zatok. Oczywiście poza dobrą dietą chronimy się szczególnie przed zimnym wiatrem, który atakuje właśnie górne obszary czyli  szyję, głowę, kark oraz klatkę piersiową.

Element Metalu ma swoje specyficzne cechy odnoszące się do zachować ludzi. Metal szanuje siebie i innych. Jest silny i twardy, a adoptuje się i zmienia jeśli wywrze się na niego nacisk. Łatwo się nie poddaje, gdyż jest uparty i ambitny, lecz dokonane przez niego zmiany są trwałe. Ludzie reprezentujący ten element są niezależnymi minimalistami, cieszą się prostotą, zorganizowanym i czystym życiem, lubią dążyć do perfekcji. Zawsze eleganccy i dobrze ostrzyżeni bliscy są kultur Japonii czy Niemiec. Z racji, że podchodzą racjonalnie do życia nie widzą potrzeby na skomplikowane i niepotrzebne sytuacje emocjonalne stąd brakuje im empatii, umiejętności komunikacyjnych, mogą łatwo osądzać innych i szybko zrywać kontakty. Również mogą mieć tendencję do trwania w nałogach takich jak kawa, papierosy, alkohol etc.

Płuca i Jelito Grube to organy odpowiednio Yin i Yang elementu Metalu i dają nam lekcję jak należy w życiu odpuszczać – po wdechu należy puścić i zrobić miejsce na nowe świeże powietrze podobnie rozluźnione jelita pozbywają się tego co już nie potrzebne. Działanie tych dwóch na pozór odmiennych narządów jest ze sobą powiązane. Jeśli Płuca funkcjonują poprawnie i pchają w dół energię, wtedy procesy trawienia i eliminacji zbędnych resztek następują prawidło. W przypadku zaburzeń widać dużą zbieżność w objawach np. osoby mające katar mogą mieć rozwolnienie, a zatkanym zatokom towarzyszom zatwardzenia. Mówi się, że Płuca zakorzeniają się w emocjach i odpowiadają za klarowność przyszłości uczuciowej, a Jelito Grube zakorzenia się w materii i odnosi się bardziej do stabilności finansowej. Stąd jeśli nasz związek jest w kryzysie mogą się pojawiać u nas (lub u dzieci bo jesteśmy połączeni) problemy z górnymi drogami oddechowymi. Natomiast jeśli nasza relacja do pieniędzy, dających materialną pewność, jest niewyważona to w przypadku ich braku możemy mieć problemy z "utrzymaniem" czyli rozwolnieniem, a w przypadku nadmiaru i zbytniego ich trzymania z zatwardzeniem. Paradoksalnie Szwajcarzy, którzy są jedną z najbogatszych nacji często cierpią właśnie z powodu dolegliwości układu trawiennego.

Płuca są w Medycynie Chińskiej określane jako bardzo delikatny organ, gdyż najbardziej wystawione są na zewnętrzną inwazję i stanowią pierwszą linię obrony. Mają potężną rolę jeśli chodzi o system obronny organizmu, gdyż tworzą tarczę Wei Qi mieszczącą się między skórą a mięśniami, która chroni przed bakteriami, wirusami i innymi czynnikami patogennymi jak zimno, wilgoć, wiatr etc.

Płuca są określane jako Morze Qi, ponieważ uszlachetniają uzyskane z powietrza Qi i łączą je z energią uzyskaną z pokarmów Gu Qi, która jest przesuwana do góry dzięki Śledzionie. W wyniku tego procesu powstaje energia odżywcza Yin Qi, która następnie rozprzestrzeniana jest do wszystkich organów i jest podstawą do produkcji krwi, płynów ustrojowych, regeneracji ciała itp. Płuca zachowują się niczym kierownik budowy, który koordynuje obróbkę i rozdzielanie materiałów budowlanych na poszczególne stanowiska. Gdy ciało jest wypoczęte i wyspane czujemy się w nim całym bardzo wygodnie, ponieważ Płuca dobrze wykonują swoją pracę i zaopatrują w energię wszystkie obszary należycie. Właśnie w związku z tą istotną rolą Medycyna Chińska doszukuje się korzeni chorób autoimmunologicznych w słabo wykonywanej funkcji koordynującej Płuc.

Omawiany wyżej ruch rozprzestrzeniania i kurczenia jest specyficzny dla Płuc, Jelita Grubego jak również samego metalu, który pracuje tak pod wpływem temperatury. Podczas wydechu jest kierowane na zewnątrz ciepło, wilgoć i energia Wei Qi, które nawilżają, ogrzewają skórę i chronią organizm przed czynnikami patogennymi. Dlatego właśnie za jakość skóry i włosów w Medycynie Chińskiej odpowiada element Metalu – czyste Jelito Grube za przejrzystość skóry oraz silne płuca za nawilżanie i natłuszczanie skóry. Stąd też oczyszczanie Jelita Grubego (lewatywa) daje znaczące polepszenie jakości skóry i jest to fakt bezsprzeczny potwierdzany również przez medycynę konwencjonalną.

Kolejną ważną funkcją Płuc jest pchanie energii w dół organizmu i współpracują w tym zakresie z Nerkami, które jeśli silne mają zdolności magnetyczne, przyciągające. Dobre funkcjonowanie tych obszarów przyczynia się do możności głębokiego oddychania, opróżniania w pełni pęcherza moczowego, jelit i dobrej gospodarki płynami, co zapobiega ich zaleganiu w ciele w formie opuchnięć czy zastojów na przykład na twarzy.

Także to ile masz energii,  jak silny jest Twój system obronny, czy masz zdrową skórę, lśniące włosy i klarowną wizję Twojej przyszłości oraz nosa do interesów zależy od siły elementu metalu - Twoich Płuc i Jelita Grubego. Z reguły szybko się one regenerują, ale jeśli zbyt długo zaniedbasz je istnieje ryzyko reakcji łańcuchowej i silnego osłabienia całego organizmu także warto zapobiegać zamiast leczyć.

Trzymaj się zdrowo!

Źródło: Claude Diolosa

Zobacz również: https://kubio.business.site/id: 5
Array
(
    [id] => 5
    [lang] => 
    [params] => /date/2017-10
    [deb] => ---------
v1=
v2=
v3=
v4=
v5=
v6=
v7=BLOG,5
v8=5
v9=/date/2017-10
    [date] => 2017-10
)